16 Eylül, 2006

Hoş Geldin Ramazan

Bismillahirrahmanirrahim

Hamd alemlerin Rabbine, selamlar ve dualar, Peygamberlerin sonuncusuna ve bütün Peygamberlerin üzerine olsun.
Biz o Kuran’ı Kadir gecesinde indirdik!
Sen Kadir gecesinin ne olduğunu biliyor musun?
Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır.
O gece Melekler ve Cebrail, takdir edilmiş işleri düzenlemek üzere, Rablerinin izniyle inerler.
O gece tan yeri ağırıncaya kadar esenliklerle doludur. (Kadir süresi)


Ey iman edenler! Oruç üzerinize farz kılındı; nitekim sizden evvelkilere de farz kılınmıştı. Umulur ki sakınırsınız.2/183

O Ramazan ayı, ki, insanları hidayete ulaştıran Kuran, hak ile batılı birbirinden ayıran apaçık ayetler halinde onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya yetişirse oruç tutsun… 2/185

Mümin’in gözü aydın, ki, Ramazan kapımızda. Bizi Ramazan’a ulaştıran Rabbimize hamd olsun. Sevdiklerimizle birlikte, sıhat ve huzur içinde bu güzel ayı geçirmeyi Rabbim bize ve ümmeti Muhammed’e nasip etsin.
Bu sayıda neredeyse sadece Ramazan var. Elimden geldiğince güzel olsası için uğraştım. Bu güzel ayın bereketi dergide de olsun istedim. Ne kadar başara bildim bilmiyorum. Artık takdir sizin.
Rahmet ve bereket ayının niyetlerinden, Allah’ın acze ve celle inayetiyle ben, ailem, sizler ve bütün kardeşlerim inşallah faydalana biliriz. Rabbim, Ramazanın rahmetini, bereketini ve feyzini gelecek Ramazana kadar kalbimizde muhafaza etsin. Hayırlı Ramazanlar.


Mübarek Ramazan ayı geldiği zaman, cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kilitlenir. Şeytanlar bağlanır ve bir tellal şöyle bağırır: Ey hayrı arayan kimse! Gel! Ey şerri arayan vazgeç.(Tirmizi)

Ramazan ayı hariç, Resulullah hiç bir ayda tamamen oruç tutmamıştır. (hz. Aişe’den)Her sevab’a on misli yazılır; ta yediyüz misline kadar çıkar. Ancak oruç, o ise benimdir ve onun karşılığında kulumun mükafatını veririm.(Müslim ve Buhari)
Allah Teala Kuran’da da şöyle buyurmaktadır: “Ancak sabredenlere mükafatları hesapsız verilecektir”zümer/10
Oruç ise sabrın yarısıdır. Onun sevabı takdir ve hesap ölçülerinin üstündedir. Orucun faziletini bilmek hususunda Hz. Peygamber’in şu hadisi zannedersem kafidir: “Nefsimi kudret elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah nezdinde misk kokusundan daha hoştur. Nitekim Allah Teala şöyle buyurmaktadır: ‘kulum ancak şehvetini, yiyeceğini ve içeceğini benim için terk et mektedir. Bu bakımdan oruç benim içindir ve onun mükafatını ben veririm.”(Müslim ve Buhari)


Oruçluya iki türlü sevinç vardır: a) İftar ettiği zaman sevinir, b) Allah’a kavuştuğu zaman sevinir.(Müslim ve Buhari)


Leys, mücahid’den ‘ iki haslet vardır. Onların ikisi de orucu bozar: a)Gıybet b)Yalan’ dediği rivayet edilmektedir.
Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: “Oruç mümin için kalkandır. Bu bakımdan herhangi biriniz oruçlu ise, fahiş konuşmasın, cahil ce hareket etmesin. Eğer bir kişi kendisiyle çirkin konuşur veya dövüşürse, desin ki: (Ben oruçluyum, ben oruçluyum.)”(Buhari ve Müslim)

Ramazan’ın son on günü geldiğinde Hz. Peygamber, yatağını katlar, elbisesini giyer, daha fazla ibadet etmeye hazırlanırdı. Ailesine de aynı şeyi emrederdi.(Buhari ve Müslim)


1

1 yorum:

Adsız dedi ki...

aradan uzun zaman geçti