19 Ocak, 2012

-Kırkambar-

Ne? Neden? Nasıl? Niçin?
Akomodasyon Nedir ?

Gözün optik sisteminin çeşitli uzaklıklara uyum yaparak net görmenin sağlanması. Kırılma kusuru olmayan yani emetrop olan gözde sonsuzdan gelen ışınlar retinada odaklaşır. Cisim 6 m'den daha yakına geldiğinde görüntü retinada odaklaşmaz. Odaklaşma işleminin oluşması için kırıcı gücün artması gerekir. Bu işlemin yapılması ve uzaklığa ayarlanmasına uyum (akomodasyon) diyoruz.


Sistolik Nedir?

Tıp kitaplarında sistolik tansiyon değeri denilen ve halk arasında büyük tansiyon diye adlandırılan tanım kanın kalpten kasılma sırasında vücuda gönderilirken kasılmanın bittiği anda ölçülen kan basıncının değeridir.Diyastolik Nedir?

Tıp kitaplarında diyastolik tansiyon değeri denilen ve halk arasında küçük tansiyon olarak adlandırılan tanım ise kan basıncının kanı kalpten atım sırasında kalbin işini bitirip gevşediği andaki ölçülen kan basıncını ifade eder.İzometrik Nedir?

Ölçü bakımından eşit olan, ölçüleri eşit olan.

Bunları Biliyor Musunuz?Hawaii alfabesinde sadece 12 harf bulunmaktadır.
Güneş Dünyadan 330,330 kat daha büyüktür.
Yılda ortalama 10 milyon kez göz kırparız.
Dünyaya gelen ısı ve ışığın bir kısmı yansıyarak geri döner.
Güneş ışıklarının çok az bir kısmı bizim gezegenimize gelir.
Ördeğin vakvaklamasının yankı yaratmadığını ve bunu kimsenin açıklayamadığını
Değerli tasların çoğu birkaç elementten oluşurken sadece pırlanta tamamen karbondan oluşur.
Tavşan, başını çevirmeden aynı zamanda hem arkasını hem önünü görebilen bir hayvandır.
Suudi Arabistan`da hiç ırmak yoktur.Kırışıklıklar

Bir çok güzellik ürününün içinde salatalık ekstresi olduğunu biliyor muydunuz? Bu pahalı ürünler yerine yüz ve boyunda oluşan kırışıklıklara incecik salatalık dilimi koyup on dakika kadar bekletin ve ılık su ile yıkayın. Şifalı bitkilerin en önemlilerinden biri olan salatalık kürüne gözle görülür bir düzelme oluncaya kadar devam edin.

Lekelere

Elde ve yüzde oluşan lekelere, mutfak robotuyla sıktığınız salatalığın suyunu ve pişmemiş sütü karıştırıp sürdüğünüzde lekelerin zamanla yok olduğunu göreceksiniz.

Varis ve Bal

Varis bulunan bölgelere bal sürer ve bu bal masajına devam ederseniz sonuçtan memnun kalacaksınız.

Hiç yorum yok: